Možno ste už prispeli nejakej charitatívnej zbierke finančným príspevkom alebo vecným darom a hrialo vás pri srdci. A možno ten pocit z dobrého skutku neskôr vystriedalo sklamanie, ak ste sa dozvedeli, že váš dar bol použitý inak. Dať teda voľačo z nadbytku alebo radšej nič? Komu možno veriť?
Dovoľte, aby som vám predstavila dobročinnú akciu Pallotínov s názvom Adopcia srdca. Tento projekt vznikol ako reakcia na genocídu v Rwande (r. 1994), kde zahynulo okolo milióna ľudí a mnohé deti ostali bez rodičov a strechy nad hlavou. Dnes sú do projektu zaraďované buď veľmi chudobné deti, alebo siroty a polosiroty, ktoré prišli o rodičov pre civilizačné choroby. Jedná sa o miesta v Afrike, Indii, Brazílii a na Filipínach.
Funkcia adoptívneho rodiča
Misijný sekretariát veľmi víta pomoc od ľudí, ktorí chcú pomôcť týmto deťom. Ponuka mať „adoptívneho černoška“ na diaľku láka viacerých veriacich. Slobodný nezadaný kresťan, túžiaci po dieťati, si takto môže spríjemniť osamelosť a urobiť radosť dieťaťu, ktoré sa mu nemá ako odvďačiť. Dieťa je možné i navštíviť, ale to na úkor vlastných financií.
V skratke – rodič dostane kópiu rodného listu i fotku dieťaťa, s ktorým komunikuje formou písaných listov. V nich sa snaží byť dieťaťu povzbudením a zároveň mu píše o sebe. Preklady zabezpečujú rehoľníci. „Adoptívny rodič“ okrem listov poskytuje dieťaťu 192 Eur za rok, v ktorom sú zahrnuté náklady na vzdelanie, stravu i lekársku starostlivosť. Platba je buď jednorazová alebo v splátkach. Do „adopcie“ uzatváranej na rok (v prípade záujmu je možnosť predĺženia) sa zapájajú jednotlivci, ale cesta je otvorená i pre rodiny, firmy, či spoločenstvá.
–––––-
Názov rehole Pallotínov (Spoločnosti katolíckeho apoštolátu) je odvodený od mena zakladateľa sv. Vincenta Pallottiho, žijúceho v Ríme v 19.-tom storočí. Tento kňaz sa venoval mládeži, vojakom, väzňom.., a spovedali sa u neho kardináli i pápež.
Súčasné spoločenstvo sa vo svete venuje modlitebným skupinám, ťažko chorým, drogovo závislým, ako i misijnej činnosti. Na Slovensku šíri úctu k Božiemu milosrdenstvu, vydáva časopis Echo z Afriky a iných kontinentov, stará sa o benediktínsky kláštor a kostol v Hronskom Beňadiku i o výstavu pápežských darov zosnulého Jána Pavla II. v Spišskej Novej Vsi, a mnoho ďalšieho. Nájsť ich môžete v Smižanoch, Spišskej Novej Vsi, Predajnej, Hronskom Beňadiku, ako i v Michalovciach.
"Slobodný nezadaný kresťan, ...
Celá debata | RSS tejto debaty