Delfini vplyv na človeka

2. októbra 2013, lucinka, Pozitívne "veci"

Človek od dávna skúmal prírodu a inšpiroval sa ňou. Skúšal získať, čo mu chýbalo. Usiloval o krídla a o schopnosť lietať. Inšpiráciou pre život sa mu však stali aj iné tvory než vtáky, napríklad plávajúce cicavce vyžarujúce radosť – delfíny.

 

V Staroveku tieto spoločenské tvory žijúce v skupinách najrozličnejšieho zloženia, (buď jedno pohlavie, alebo samce, samice a mláďatá) považovali za posvätné. Žijú ako rodina a vzájomne si pomáhajú. Dorozumievajú sa vlastnými typickými zvukmi. Živia sa predovšetkým menšími rybami. Dospelé môžu dosiahnuť dĺžku 3,6 m a hmotnosť až 200 kg.  Priemerne žijú 50 rokov.  V súčasnosti sú prospešné pri delfinoterapii, ktorá je v štádiu výskumu. Je to podporná liečba pri autizme. V nej dochádza ku kontaktu cicavca s dieťaťom. Nahrávky „delfinieho spevu“ sú zas relaxačnou pomôckou, zvlášť pre tehotné ženy.  https://www.youtube.com/watch?v=C72027z1kmA  

 

Vítané predstavenia

V súvislosti s delfínmi nemožno vynechať zmienku o Marinelande, čo je aquapark v Španielsku, v letovisku Santa Ponsa na Malorce – so šmykľavkami, bazénmi a fantastickým predstavením delfínov, tuleňov, cvičených papagájov jazdiacich na bicykli, atď. Preslávil sa tiež výskumom života delfínov a iných morských živočíchov. Známe je delfínimi predstaveniami, ktoré sa konajú viackrát počas dňa. https://www.youtube.com/watch?v=YHFpg1_7Ccw

Radosť od týchto cicavcov je možné načerpať i z dynamického predstavenia z Turecka /Delfinarium Alanya/.

https://www.youtube.com/watch?v=Gtu8usOpTrg

 

Slovákov si získavajú najmä cez filmy

K ich obľúbenosti u nás prispela americká filmová produkcia – filmom – Môj priateľ delfín (Dolphin Tale, USA, 2011, od režiséra Ch. M. Smitha), kde malý chlapec zachraňuje delfína a medzi nimi rastie puto, ale najmä seriálom s rovnakým názvom, z r. 1964. Zaujímavosťou je, že v seriáli hrali hlavného hrdinu Flippera samičky – Patty, Scotty, Squirt, Bebe, Suzy, Kathy a samček s menom Clown. Seriálu predchádzal celovečerný film Flipper. V roku 1995 nastal pokus o obnovenie delfíních dobrodružstiev s herečkou Jessicou Alba a v roku 1999 prišla animovaná verzia Flipper a Lopaka.

 

Na záver ešte zmienka o Flyboarde

Delfíny, ktoré sa zdanlivo stále smejú, upokojujú človeka, motivujú k radosti, podporujú v liečbe. Inšpirovala sa nimi firma F. Zapatu, ktorá prišla s novým spôsobom relaxu – Flyboard „delfínie lietanie“. Pre záujemcov je inštruktáž nevyhnutná. Úvodné lietanie stojí u nás 45 Eur (inštruktáž, požičanie výstroje a 15 min lietania). Wakelake ako výhradný distribútor na Slovensku Flyboard-y aj predáva. 

http://www.youtube.com/watch?v=lM8kEHjQz9U