Založ si blog

Púť zrelosti

Ľudia rôznych náboženstiev od dávna putovali na určité miesta. Niektorí z povinnosti alebo tradície, iní z vďačnosti za konkrétne udalosti v ich živote, ochranu zhora…, a iní nesúc na svojich pleciach svoje ťažkosti a prosby za seba, či svojich blízkych. Púť zrelosti však nie je typickou.

 

Každý z vás už zrejme absolvoval vo svojom živote nejakú púť. Možno ste išli veľmi ďaleko – do cudzej krajiny, alebo ste putovali v rámci slovenského územia. Možno ste išli kombinovane – dopravnými prostriedkami plus „na vlastných“, alebo iba peši. Niektoré púte sú viac náročné, iné menej. Pri niektorých zodriete topánky, namáhate svaly a trénujete svoj charakter a tie menej náročné si dokonca môžete i užiť  počas cesty (vychutnávať krásy krajiny, zažiť nevšedné zážitky.. ). Niekedy je príprava – turistický tréning výhodou, niekedy nestačí ani ten. Dôležitá je pevná vôľa cestu dokončiť.

 

 

O púti

Anna Kolesárová bola veriaca dievčina žijúca vo Vysokej nad Uhom koncom druhej svetovej vojny. Ľudia sa ukrývali v pivniciach. Rovnako tak i rodina Jána Kolesára zvaného „Hruška“ . Ako šestnásťročnú pannu ju chcel v novembri 1944 zneuctiť opitý ruský vojak. A keďže odvážna Anna odmietla, prikázal jej rozlúčiť sa s otcom, pred smrťou. Dievča stihlo pred dvoma guľkami už iba zvolať: „Apočko zbohom! Ježiš, Mária, Jozef!“

Zvolila si radšej smrť ako stratu panenstva. Zápis o celej udalosti sa nachádza vo farskej kronike v Pavlovciach nad Uhom, podpísaný piatimi svedkami. V roku 2004 sa začal proces jej blahorečenia. Anna sa tak stala a stále stáva jedným zo vzorov predmanželskej čistoty u mnohých mladých veriacich. Pri návšteve Pavloviec, v knihe – Rozhodli sme sa pre čisté srdce, možno nájsť množstvo zapísaných ľudí, ktorí sa rozhodli pre predmanželskú sexuálnu čistotu. Od roku 2012 sa píše už v poradí druhá takáto kniha.

(Pomník Anny Kolesárovej, zdroj: google obrázky).

 

Práve na jej počesť sa v dome, kde bývala (Domček) konajú každoročne viaceré podujatia pre mladých. Sú to predovšetkým – Púť rodín, Púť radosti (pre mládež od 15 rokov – konané 4x v roku, kde možno zažiť spoločenstvo, nájsť priateľov, prežívať pravú slobodu a radosť) a pre dospelých kresťanov
Púť zrelosti,aktuálne s témou – Dozrievanie bez konca

Najbližšia sa uskutoční v blízkosti Michaloviec v predposledný novembrový víkend. Téma je zameraná na biblické starozákonné postavy Abraháma a Sáru.

 

Abrahám (pôvodne Abram) veriaci v božie prísľuby (otec mnohých..,) sa dožil potomka Izáka až vo vysokej starobe (mal 100rokov) s neplodnou starou Sárou. Boh skúšal oddanosť tohto muža Jemu aj v obetovaní vlastného syna. A keďže neodmietol dať na oltár svojho jediného syna, ako zápalnú obetu, je mu v tomto čine v poslednom momente božím zásahom zabránené.

Súbor:Michelangelo Caravaggio 022.jpg

(Anjel zabraňuje Abrahámovi obetovať Izáka, zdroj: http://sk.wikipedia.org/wiki/S%C3%BAbor:Michelangelo_Caravaggio_022.jpg)

 

 

Medzi svojich

Pútnikov z rôznych kútov Slovenska na Púti zrelosti čakajú – duchovné rozhovory, možnosť sv. spovede, adorácia, slávenie sv. omše, púť k hrobu Anny Kolesárovej a pravdaže prijatie a veľa mladých, ktorí sa snažia o čistotu a pravú radosť a ktorí túžia spoznať nových ľudí. Ubytovanie je v základnej škole. Generálnym sponzorom je Nadácia J. Murgaša, ktorá sa stará o „Domček“. Akciu zabezpečujú i mnohí dobrovoľníci.

Je to jedna z možností , ako načerpať radosť, získať nové hodnotné priateľstvá, posilniť sa v hodnotách, a možno i nájsť svojou polovičku, či svoje povolanie. Vitajte v Domčeku 🙂

 

(Logo Domčeka, zdroj: google obrázky)

———-

 

Viac info na: domcek.org

O pozitívnom Hip-hop(e)

02.10.2013

Nech sa ti darí, nech si šťastný, nech nemáš nepriateľov,nech ťa nezasiahne zlá vôľa, život máš pred sebou.. – znie v optimistickej piesni Nech sa darí od rapera, textára a producenta viac »

Delfini vplyv na človeka

02.10.2013

Človek od dávna skúmal prírodu a inšpiroval sa ňou. Skúšal získať, čo mu chýbalo. Usiloval o krídla a o schopnosť lietať. Inšpiráciou pre život sa mu však stali aj iné tvory než vtáky, viac »

In the perception of most Americans, a knowledge has now taken around the importance an important university schooling had beforehand, and it is currently an essential element to get a very good occupation and comfortable life-style.

23.09.2013

''Any value draw,'' Gotami said, weeping. Cash can help distinct peopleas lives. Now, unless an individual has a significant amount of cash, an person may not buyin. Chance can arrive in the type of chances viac »

Muž telefón telefonát mobil volanie

Volanie naspäť vás môže vyjsť draho

17.06.2018 20:00

Podvodníkom sa darí nachytať ľudí a vytiahnuť tak z ich vreciek eurá navyše. Stačí, že majú na mobile neprijatý hovor z neznámeho čísla a zavolajú naspäť.

zeman

Zeman prijme aj Pocheho, ktorého pre postoj k migrácii nechce za šéfa diplomacie

17.06.2018 18:01

ČSSD na nominácii Pocheho stále trvá. Vládu s ním by nepodporili ani komunisti, čím vraj prekvapili šéfa ČSSD Hamáčka. Ten o takejto podmienke doteraz nepočul.

poplatok, poplatky, euro, eurá, peniaze, vklady, hypotéka, úver, vklad

Návrat od eura ku korune by bol drahý a bolestný

17.06.2018 17:01

Proces návratu k pôvodnej mene by bol pre ekonomiku krajiny nákladný a bolestivý. Zhodujú sa na tom ekonomickí analytici.

František Imrecze

Finančná správa odhalila historicky najväčšiu nelegálnu výrobňu cigariet

17.06.2018 16:09, aktualizované: 17:52

V Revúcej bolo počas zásahu zaistených 10,5 milióna kusov falzifikátov cigariet známej značky a šesť ton tabakovej suroviny.

lucinka

Teší ma písať o akciách pre slobodných kresťanov a "články", kt. slúžia na poukázanie hodnôt a na povzbudenie, pomoc, potešenie, nádej. Ďakujem komentujúcim aj za niektoré napísané hlúposti a podané negatíva. Svoj život chcem však žiť hodnotne a s optimizmom. Preto, pokiaľ vás niektorá myšlienka z mojich "článkov" pozitívne oslovila , resp. posunula ďalej, ďakujem, že mi napíšte svoju referenciu súkromne na tento blog alebo na e-mail. Želám Vám veľa úspechov v láske, i celkovom živote. :) V zhrnutí, blog je určený na povzbudenie pre nezadaných kresťanov, ale i pre potešenie duše každého človeka s otvoreným srdcom. Príjemné čítanie :) ---------------- 1.www.youtube.com/watch?v=jzF_y… (Over the Rainbow/Simple Gifts (Piano/Cello Cover) - ThePianoGuys) 2.www.youtube.com/watch?v=DKC-l… (Me and My Cello - Happy Together (Turtles) Cello Cover - ThePianoGuys)

Štatistiky blogu

Počet článkov: 21
Celková čítanosť: 127504x
Priemerná čítanosť článkov: 6072x

Autor blogu